September 7th, 2019
Psychiatria sądowa nie może jednak istnieć samodzielnie, powinna opierać .się na stale wzbogacających się metodach rozpoznawczych i leczniczych wprowadzanych w psychiatrii klinicznej, Jeżeli bywają rozbieżności w sprawach poczytalności i stosowania środków zabezpieczających między klinicystami a specjalistami psychiatrii sądowej, to głównie z powodu nadmiernej skłonności do biologizowania ze strony tych pierwszych i z powodu sceptycyzmu co do nowszych danych diagnostycznych i zdobyczy leczniczych współczesnej kliniki. Biegły sądowy musi pogodzić myślenie przyrodniczolekarskie, abstrahując od pojęcia winy, z myśleniem społecznoprawniczym opartym na zagadnieniu winy i kary. Alkohol a poczytalność a. Zwykłe upojenie alkoholowe. Z punktu widzenia klinicznego stan upojenia alkoholowego jest bez wątpienia stanem psychotycznym spowodowanym aktualnym zatruciem ustroju alkoholem: Stan ten może być bardziej lub mniej nasilony, zależnie od wielu czynników. W grę wchodzić może stan emocjonalny przed upiciem, choroba cielesna, przemęczenie fizyczne i psychiczne, ilość spożytego alkoholu, indywidualna wrażliwość na alkohol (tzw. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 7th, 2019
Badanie psychiatryczne pokrzywdzonego przeprowadza się również w związku z przestępstwem z chorobę psychiczną . Biegli orzekają, jaką chorobę psychiczną stwierdzają u pokrzywdzonego, czy i w jakim związku stoją stwierdzane zaburzenia psychiczne z domniemaną przyczyną. Psychiatrzy bywają także wzywani przez prokuratury i sądy wojskowe najczęściej dla ustalenia stopnia poczytalności oskarżonego. Wojskowy kodeks postępowania karnego dopuszcza możliwość występowania w tych sprawach tylko jednego biegłego. Kodeks Karny Wojska Polskiego ujmuje zagadnienie niepoczytalności poczytalności ograniczonej tak samo jak kodeks karny. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 7th, 2019
Stany upojenia alkoholowego mogą zresztą przypominać także inne obrazy psychotyczne: depresję z silnymi tendencjami samobójczymi, stany maniakalne, hebefrenię z rozkojarzeniem itp. Nie ulega więc wątpliwości, że upojenie alkoholowe jest patologicznym zakłóceniem. czynności psychicznych typu ostrej psychozy. W takich stanach zdolność rozumienia znaczenia czynu i kierowania swoim postępowaniem bywa ograniczona, często nawet w stopniu znacznym. Ponieważ jednak działanie , alkoholu na psychikę i skutki tego działania znane są każdemu obywatelowi, prawodawca wprowadził § 2 art. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 7th, 2019
W piśmiennictwie sądowopsychiatrycznym spotyka się pogląd, że upojenie patologiczne występuje zwykle raz w życiu. Nie ma na to jednak przekonywających dowodów widywano natomiast przypadki kilkakrotnego występowania takich stanów u tego samego osobnika. Stany upojenia patologicznego należą do wielkich rzadkości i nigdy chyba nie były bezpośrednio obserwowane przez psychiatrów, jedynie tylko odtwarzane na podstawie zeznań świadków. Z tego powodu rozpoznawanie upojenia patologicznego jest bardzo trudne. W każdym razie niezależnie od odtworzenia na podstawie zeznań świadków stanu psychicznego sprawcy z okresu przestępstwa trzeba stwierdzić wyjątkową niedyspozycję sprawcy, odbiegającą, od normy, a więc natury chorobowej jak to wynika z orzeczeń Sądu Najwyższego. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 7th, 2019
Używane czasami pojęcie upojenia na tle patologicznym nie jest równoznaczne z upojeniem patologicznym. Obejmuje ono stany upojenia alkoholem, w których na skutek zaburzeń psychicznych sprawca miał ograniczoną w stopniu znacznym lub zniesioną poczytalność w stosunku do istoty i skutków spożycia alkoholu. W upojeniu patologicznym poczytalność ta jest w zasadzie zachowana, przyjmuje się jedynie, że sprawca nie dostrzegł zawczasu swej niedyspozycji zmieniającej w sposób zasadniczy reakcje organizmu na alkohol (Orzecznictwo Sądu Najwyższego). W jednym. i drugim wypadku nie ma winy sprawcy, chociaż nieco z innych powodów. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 7th, 2019
W psychoprofilaktyce przestępczości związanej z upojeniem alkoholowym ważną, choć może często niedocenianą, rolę spełniają izby wytrzeźwień zorganizowane w ostatnich latach w większości miast wojewódzkich. Z punktu widzenia ogólnej profilaktyki przestępczości (większość przestępstw pospolitych dokonywana jest przez sprawców; w stanie upojenia alkoholowego) powinno dążyć się do przestrzegania zasady, że każdy osobnik pijany znajdujący się , w miejscu publicznym bez względu na jego aktualne zachowanie powinien znaleźć się w izbie wytrzeźwień. Z praktyki orzeczniczej i sądowej wynika wyraźnie, że zachowanie się osobnika pijanego jest bardzo zmienne i nie da się przewidzieć, kiedy stan pozornego spokoju przejdzie w podniecenie z agresją. Z rozważań tych wynika, że jednym z najważniejszych problemów orzecznictwa sądowopsychiatrycznego w sprawach karnych jest alkoholizm we wszystkich jego odmianach. Alkoholizm. Poczytalność w alkoholizmie nałogowym wiąże się z zagadnieniem, czy nałóg ten jest czystym nałogiem, czy też kryją się pod nim zaburzenia psychiczne innego rodzaju. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 7th, 2019
Alkoholizm przewlekły jako trwałe uszkodzenie organiczne mózgu trzeba. uważać .za chorobę psychiczną. W zależności od rodzaju objawów chorobowych i ich nasilenia oraz związku z przestępstwem poczytalność sprawcy może wahać się w bardzo szerokich granicach od pełnej do zupełnie zniesionej. Przestępstwa popełnione pod wpływem ostrych psychoz alkoholowych i psychozy Korsakowa oraz daleko posuniętego otępienia spełniają warunki art. 17 § 1 k. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 7th, 2019
Afekt patologiczny Samo określenie afekt patologiczny jest wieloznaczne, niejasne i często wprowadzające w błąd. W szerokim tego słowa znaczeniu można by rozumieć każde zaburzenie uczuciowości w przebiegu wszelkiego rodzaju psychoz i stanów ubytkowych. W psychiatrii sądowej rozumie się pod tym pojęciem wybuch afektywny odbiegający jaskrawo w swej jakości, nasileniu i przebiegu od zwykłych tego rodzaju wyładowań uczuciowych znanych w kryminologii jako tzw. działanie w afekcie, czy też działanie pod wpływem silnego wzruszenia. Te ostatnie pojęcia nie mają nic wspólnego z patologią i nie są przedmiotem dociekań psychiatrycznych. Przyczyny występowania takich wybuchów uczuciowych typu afektu patologicznego są dotychczas przedmiotem badań klinicznych. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 7th, 2019
Poczytalność w nerwicach Nerwice nie są w zasadzie chorobą psychiczną w znaczeniu kodeksu karnego i dlatego nie mogą być podstawą stosowania art. 17 ani 18 k. k. Stany nerwicowe nie ograniczają bowiem, a tym bardziej nie znoszą, poczytalności. Jeżeli w piśmiennictwie fachowym spotyka się niekiedy zdanie, poparte opisami przypadków, że niektóre stany nerwicowe w szczególnych warunkach ograniczały w znacznym stopniu możność kierowania postępowaniem, to rozpoznanie nerwicy nie było słuszne w tym znaczeniu, że pod objawami nerwicowymi ukryty i nierozpoznany był poważniejszy proces chorobowy, który w sposób istotny wpłynął na postępowanie sprawcy i ograniczył w stopniu znacznym poczytalność. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 7th, 2019
Świadoma symulacja nie może być żadną przeszkodą w toku postępowania śledczego czy sądowego. W praktyce czasami odróżnienie symulacji od psychozy reaktywnej sprawia bardzo wiele trudności . Niektórzy utrzymują nawet, że takiego różnicowania w ogóle nie powinno się przeprowadzać i wszystkie te reakcje uważać należałoby za udawanie. Wydaje się jednak, że są to wnioski zbyt daleko idące. Wystąpienie. Read the rest of this entry »
Comments Off