psychiatra warszawa
psychiatra warszaw – badania psychologiczne – porady psychologiczne

Smutek, depresja i DSM-5

Posted in Uncategorized  by admin
December 2nd, 2018

Prawie 2,5 miliona Amerykanów umiera każdego roku, pozostawiając po sobie jeszcze większą grupę ludzi pogrążonych w smutku.1 Takie uniwersalne ludzkie doświadczenie, jak smutek, jest uznawane przez świeckich przedstawicieli społeczeństwa i lekarzy za całkowicie normalną i oczekiwaną reakcję emocjonalną na stratę. Klinicyści i naukowcy od dawna wiedzą, że dla większości ludzi żałoba zazwyczaj przebiega w ciągu 2 do 6 miesięcy i nie wymaga leczenia. W powszechnym scenariuszu klinicznym pacjent, który właśnie stracił ukochaną osobę, przedstawia lekarzowi z łagodnymi objawami depresji, takimi jak smutek, płaczliwość i bezsenność. Zgodnie z wytycznymi Instrukcji Diagnostyczno-Statystycznej Zaburzeń Psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, wydanie 4 (DSM-IV), lekarz rozsądnie postrzegałby te objawy depresyjne jako depresję kliniczną związaną z żalem i nie zdiagnozowaną: objawy depresyjne są łagodne i utrzymują się mniej niż 2 miesiące. Klinicysta może postawić diagnozę poważnej depresji nawet w kontekście smutku, jeśli objawy depresji są nieubłagane lub jeśli pacjent ma poważne zaburzenia w funkcjonowaniu lub myśli urojeniowe lub samobójcze. (Aby uzyskać diagnozę dużej depresji zgodnie z DSM-IV, pacjent musi mieć obniżony nastrój lub utratę przyjemności plus cztery lub więcej powiązanych objawów – takich jak utrata apetytu, bezsenność lub nadmierna senność, zmiana psychoruchowa, zmęczenie, niskie samopoczucie szacunek, zmniejszona koncentracja i powtarzające się myśli o śmierci lub samobójstwie – przez co najmniej 2 tygodnie).
Prawdą jest, że dla wielu praktyków może być wyzwaniem, aby odróżnić ostry żal od depresji. Pacjenci z chorobą zakaźną często zgłaszają objawy typowe dla dużej depresji, takie jak smutek, płaczliwość, bezsenność i zmniejszony apetyt. Jednak, jak zauważyło wielu badaczy, smutek rzadko wywołuje objawy poznawcze depresji, takie jak niskie poczucie własnej wartości lub poczucie bezwartościowości. I chociaż chorzy pogrążeni w żałobie mogą fantazjować o ponownym połączeniu się ze straconym ukochanym przez śmierć, nie doświadczają na ogół wyraźnej i uporczywej myśli samobójczej typowej dla wielkiej depresji.
W ten sposób DSM-IV wyraźnie odróżnia normalny i oczekiwany żal po utracie od bardziej trwałych i ciężkich objawów klinicznej depresji. I robi to z dobrego powodu: chociaż nieskomplikowany smutek może być bolesny, jest krótkotrwały i łagodny, i nie powoduje poważnego upośledzenia funkcji ani nie zwiększa ryzyka samobójstwa, jak ma to miejsce w przypadku dużej depresji.
Obecnie jednak Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne rozważa wprowadzenie znaczącej zmiany w definicji depresji w nadchodzącej piątej edycji DSM, która będzie specyficznie scharakteryzować utratę depresji jako zaburzenie depresyjne.2 W usuwaniu tzw. Utraty żałoby DSM -5 zachęciłoby klinicystów do zdiagnozowania poważnej depresji u osób z normalną żałobą po zaledwie 2 tygodniach łagodnych objawów depresji. Niestety, efektem tej proponowanej zmiany byłoby lekarstwo na zwykły żal i błędne etykietowanie osób zdrowych diagnozą psychiatryczną. Bez wątpienia będzie to dar dla przemysłu farmaceutycznego, ponieważ zachęci to do niepotrzebnego leczenia lekami przeciwdepresyjnymi i przeciwpsychotycznymi, z których oba są coraz częściej stosowane w leczeniu depresji i lęku.
Ta zmiana nie pomoże także praktykującym w radzeniu sobie ze wspólnym dylematem przedstawionym przez pogrążonego w żałobie pacjenta z łagodnymi objawami depresyjnymi – kwestią, jak określić, czy taki pacjent zmierza w kierunku dużej depresji, czy też powinien zostać sam
[patrz też: kalkulator prawidłowej wagi, , laserowa korekcja wzroku szczecin ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Artykuł dotyczy tematów: kalkulator prawidłowej wagi laserowa korekcja wzroku szczecin urolog po angielsku