Medycyna i Lekarze
Działy medycyny, lekarze oraz ich specjalizacje…

Wykorzystanie odruchów warunkowych do leczenia

Posted in Uncategorized  by admin
July 12th, 2016

Wykorzystanie odruchów warunkowych do leczenia możliwe jest również na innej drodze. W Niemczech wyrabia się aparat “Uroflex”, który budząc dziecko konsek- wetnie i natychmiast zaraz po zmoczeniu, wytwarza korzystne odruchy warunkowe i działa psycholeczniczo. Na Węgrzech Gereb (1960) skonstruował elektrorriczny aparat “Enurograf” czuły na najlżejszą wilgoć. Aparat zapisuje rytm moczenia nocnego i reaguje dzwonkiem na wilgoć. Ponieważ moczenie Występuje zawsze o tej samej porze, można po pewnym czasie przestawić aparat w ten sposób, że budzi on dziecko automatrcznie tuż przed zmoczeniem się. Budzik ten zdał już w praktyce egzamin.
MIMOWOLNE ZANIECZYSZCZANIE SIĘ KAŁEM (ENKOPRESIS) Jest to sprawa analogiczna do moczenia mimowolnego, jednakże znacznie rzadsza. Samoistne oddawanie kału pod siebie jest w okresie niemowlęcym zjawiskiem fizjologicznym. Staje się zjawiskiem patologicznym, jeżeli trwa poza ten okres. I tutaj mówi się o enkopresis primaria, jeżeli zachodzi nieprzerwana CIągłość zanieczyszczania się kałem od okresu niemowlęcego, i o enkopresis secundaria, jeżeli dziecko już nauczyło się zgłaszać swoją potrzebę, a po pew- nym okresie bezobjawowym popada pod tym względem ponownie w stan nie- mowlęcy. Enkopresis i enuresis nierzadko występują równocześnie u tego sa- mego dziecka. I tutaj wykluczamy z zakresu tego pojęcia przypadki nietrzy- mania kału (incontinentia alvi) na tle zmian organicznych. Zanieczyszczanie się kałem jest więc również psychonerwicą. Przypadek taki możs się zresztą zdarzyć normalnemu dziecku, np. w razie biegunki, przy• zbyt” silnym parciu na stolec i niemożności bezzwłocznego udania się do ustępu. O patologii mó- wimy wówczas, gdy przypadki takie powtarzają się uporczywie. I tutaj może chodzić o zanieczyszczanie się w nocy i w dzień. [podobne: , badania psychologiczne, witamina b6, odwrócona osmoza ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)